Polacy inwestują w opony, aby zaoszczędzić paliwo?

5/5 - (1 vote)

Ponad 22-procentowy wzrost sprzedaży opon do pojazdów ciężarowych w Polsce w 2018 roku, takie dane podało Europejskie Stowarzyszenie Producentów Opon oraz Gumy (European Tyre & Rubber Manufacturers Association). Dlaczego polski rynek odnotował taką zwyżkę w ubiegłym roku? Jakie są prognozy na 2019 rok?

  1. Więcej opon dla samochodów ciężarowych
  2. Polska wysoko w rankingu
  3. Jakie prognozy na 2019 rok?

 

  1. Więcej opon dla samochodów ciężarowych

Ponad 10 milionów opon do pojazdów ciężarowych oraz ponad 6 milionów opon do naczep, tak wyglądała sprzedaż ogumienia wśród członków Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Opon oraz Gumy. Są to wzrosty kolejno o 9 oraz 4 procent w porównaniu do 2017 roku. Jak podkreślają twórcy raportu, jest to szczególna zasługa mocnego ostatniego kwartału 2018 (+16% więcej niż w analogicznym okresie 2017). „Podsumowując dane za 2018 rok można stwierdzić, iż mamy do czynienia ze stabilnym rynkiem, który rozwija się zgodnie z oczekiwaniami, z zadowoleniem przekazując informacje o stałym wzroście liczby opon zimowych i całorocznych, przez co zwiększa się bezpieczeństwo na naszych drogach. Ponadto, wzrost sprzedaży na rynku samochodów ciężarowych to bardzo pozytywna ewolucja ze spektakularnymi skokami w szczególności w Polsce, Niemczech, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Włoszech oraz Holandii.”, powiedział Fazilet Cinaralp, Sekretarz Generalny ETRMA.

  1. Polska wysoko w rankingu

Na czele rankingu zakupu opon do samochodów ciężarowych są Niemcy (około półtora miliona sztuk ogumienia), następnie Włosi (ponad milion dwieście tysięcy opon), na najniższym stopniu znalazła się Wielka Brytania (nieco ponad milion dwieście tysięcy opon), tuż za nią Francja (blisko milion dwieście tysięcy sztuk opon, Hiszpania (prawie milion), Polska natomiast znajduje się na szóstym miejscu spośród 35 członków europejskiej organizacji (ponad osiemset tysięcy, wykazując wzrost o 22% w porównaniu do 2017 roku).Szczególnie cieszy wzrost w segmentach opon rolniczych i ciężarowych. Sprzedaż tych ostatnich wzrosła aż o 22% w porównaniu do roku 2017. Właściwy dobór opon do ciężarówek i aut rolniczych jest inwestycją, która zawsze się zwraca – w ciągu kilku lat pozwala obniżyć wydatki na paliwo oraz naprawy pojazdu i ogumienia. Opony rolnicze oraz ciężarowe są intensywnie eksploatowane, a wszelkie przestoje i opóźnienia w zbiorach, żniwach czy dostawach spowodowane uszkodzeniami opon mogą nieść duże dodatkowe koszty, ale także potencjalne zagrożenie dla kierowcy.” – dodaje Piotr Sarnecki, dyrektor generalny PZPO. Oprócz kilkudziesięciuprocentowego wzrostu sprzedaży opony do pojazdów ciężarowych, o prawie połowę wzrosło zainteresowanie ogumieniem całorocznym. „Dane za 2018 roku pokazują jak dynamicznie rozwija się rynek oponiarski w Polsce. Wysoki wolumen sprzedaży opon całorocznych w 2018 roku jest dowodem na to, że producenci wykorzystują potencjał rynku. Kolejny rok notujemy także wzrost sprzedaży markowych opon klasy premium. Jest to bardzo dobra wiadomość, która świadczy o rosnącej świadomości kierowców dotyczącej wpływu jakości opon – jako jedynego punktu styku auta z drogą – na bezpieczeństwo jazdy i długość drogi hamowania.” wskazuje Giansimone Bertoli, prezes Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego.

  1. Jakie prognozy na 2019 rok?

Jak będzie wyglądał rok 2019 pod względem sprzedaży opon w Polsce? Eksperci zwracają uwagę na wzrost zainteresowania ogumieniem klasy premium. Jakie są jego zalety? Przede wszystkim większa wytrzymałość (nawet ponad 220 tysięcy kilometrów, po bieżnikowaniu nawet prawie pół miliona kilometrów). Dzięki zastosowaniu opon o obniżonych oporach toczenia można osiągnąć oszczędności w postaci 2 litrów paliwa na 100 kilometrów. Już kolejny kwartał notujemy wzrost popularności opon klasy premium – w I kwartale 2019 roku dynamika ich sprzedaży wyniosła 8%. Jest to ważny trend – polscy kierowcy doceniają dobre, markowe ogumienie do swoich aut. Opony tej klasy gwarantują lepszą przyczepność, szczególnie na mokrej drodze, dłuższą żywotność, mniejszy hałas i zmniejszają zużycie paliwa. – mówi Piotr Sarnecki, dyrektor generalny PZPO. Rok 2019 będzie stał również pod znakiem dalszych wzrostów w sprzedaży opon między innymi do pojazdów ciężarowych (wzrost o 9% w pierwszym kwartale 2019 w porównaniu do pierwszego kwartału 2018).

https://pzpo.org.pl/aktualnosci/sprzeda%C5%BC-opon-w-2018-roku.html

http://www.etrma.org/uploads/Modules/Newsroom/20190124—2018-market-apppraisal-final.pdf

http://www.etrma.org/uploads/Modules/Newsroom/20190416—2019-q1-market-apppraisal-final.pdf

https://pzpo.org.pl/aktualnosci/sprzeda%C5%BC-opon-w-pierwszym-kwartale-2019-roku.html