Jak ograniczyć koszty prowadzenia firmy transportowej?

5/5 - (1 vote)

Minimalizacja kosztów w firmie transportowej

Oszczędzanie energii na drodze i poza nią

  1. Bezpłatny poradnik ExxonMobil i stowarzyszenia FTA
  2. Zwiększenie wydajności energetycznej na drodze
  3. Dobre praktyki poza ruchem drogowym
  4. Podsumowanie

Działalność transportowa generuje sporo kosztów. Do głównych z nich zaliczyć można zakup i utrzymanie taboru, wydatki związane z zużyciem paliwa, opłaty drogowe, podatki, ubezpieczenia, wynagrodzenie kierowców oraz inwestycje w nowe technologie. Do tego ogromna konkurencja, utrudniony dostęp do kapitału, puste przebiegi, niskie marże, długie terminy płatności, konsolidowanie się rynku europejskiego i wypieranie z niego polskich przewoźników oraz coraz surowsze wymagania wobec firm transportowych stawiane przez Unię Europejską sprawiają, że prowadzenie przedsiębiorstwa transportowego to pasmo nieustannych wyzwań.

Przewoźnicy szukają zatem różnych sposobów na oszczędności. Jak się okazuje efektywność energetyczna może istotnie wpłynąć na wyniki finansowe przedsiębiorstw. Ale inwestycje w efektywność energetyczną opłacają się nie tylko z punktu widzenia kapitałowego, ale także i środowiskowego.

  1. Bezpłatny poradnik ExxonMobil i stowarzyszenia FTA

Jeden z największych producentów olejów silnikowych na świecie – firma ExxonMobil przy współpracy ze Stowarzyszeniem Transportu Towarowego FTA przygotowały poradnik „Efektywność Energetyczna w Firmie Transportowej”. Celem opracowania jest pomoc w ograniczeniu kosztów prowadzenia firmy w bardzo wymagających warunkach ekonomicznych. Przewoźnicy zapoznają się w nim z krótko i długoterminowymi działaniami, które pozwolą uczynić firmę bardziej efektywną. Główną wagę przyłożono do zwiększenia wydajności energetycznej w ruchu drogowym oraz poza nim. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza teraz, gdy Komisja Europejska wymaga osiągnięcia nowych celów środowiskowych. Planem KE jest bowiem ograniczenie emisji dwutlenku węgla z transportu o 60% do 2020 r. (w porównaniu do poziomu z 1990 r.)

Według ekspertów istnieje wiele sposobów na lepsze wykorzystanie energii, a przy tym zaangażowanie się w redukcję emisji CO2 przez pojazdy ciężkie. Oto kilka sprawdzonych rozwiązań.

  1. Zwiększenie wydajności energetycznej na drodze

Poprawa efektywności jazdy przy jednoczesnym ograniczeniu zużycia paliwa to duże wyzwanie, jednak możliwe do osiągnięcia. Aby zrealizować ten cel, warto przede wszystkim zadbać o poprawę aerodynamiki pojazdów ciężarowych. W zaoszczędzeniu paliwa pomoże zdecydowanie montaż urządzeń zmniejszających opór aerodynamiczny (umożliwiają one redukcję od 1% do 9% rocznych kosztów paliwa).

Bardzo istotnym aspektem są także szkolenia kierowców z zasad ekonomicznej i ekologicznej jazdy. Szkolenia te mają na celu rozwijanie świadomości kierowców i wyzbycie się przez nich złych nawyków za kierownicą. Udoskonalenie techniki prowadzenia pojazdu przekłada się na zmniejszenia zużycia paliwa oraz elementów mechanicznych pojazdu (oszczędności na paliwie w pojazdach ciężarowych z tego tytułu mogą sięgnąć nawet  15%). Ale eco jazda ma także szereg innych zalet m.in. zwiększa bezpieczeństwo na drogach i pozwala na redukcję emisji substancji zanieczyszczających atmosferę.

Warto wyposażyć też pojazdy w inteligentne systemy telematyczne, które pomogą w zarządzaniu flotą i umożliwią ograniczenie kosztów transportowych. Dzięki najnowszej technologii można monitorować położenie pojazdu i ładunku, prędkość i zużycie paliwa oraz styl jazdy kierowców, a to wszystko w czasie rzeczywistym. Telematyka umożliwia terminową realizację zleceń, zwiększa wydajność przewozów oraz bezpieczeństwo. Korzyści z wdrożenia zaawansowanych rozwiązań informatycznych jest naprawdę wiele, a  inwestycja w nie zwraca się bardzo szybko.

Właściwe zarządzanie oponami to kolejny ważny punk na drodze do oszczędności. Kondycję opon należy sprawdzać regularnie (najlepiej min dwa razy w miesiącu). Największą uwagę należy skupić na odpowiednim ciśnieniu i właściwym poziomie bieżnika. Tylko opony o optymalnym ciśnieniu i dobrej przyczepności stanowią gwarancję bezpiecznej jazdy i są sposobem na ograniczenie zużycia paliwa.

Należy pamiętać również o tym, że chroniąc sprzęt, obniżamy koszty jego eksploatacji. Odpowiedni olej silnikowy zagwarantuje w tym przypadku ochronę elementów silnika a przez to wydłuży życie pojazdów. Dodatkowo dobry olej zwiększy oszczędności paliwa i pozwoli na wydłużenie okresów między wymianami środka smarnego. Należy bezwzględnie przestrzegać wskazówek producenta pojazdu dotyczących typu oleju oraz jego wymiany. Eksperci są jednak zdania, że największe korzyści przyniesie zastąpienie konwencjonalnych olei mineralnych w pełni syntetycznymi produktami.

  1. Dobre praktyki poza ruchem drogowym

Jak się okazuje stosowanie dobrych praktyk dotyczących energii jest tak samo ważne poza ruchem drogowym tj. w budynkach przedsiębiorstwa, w biurach, w warsztatach etc. Warto zatem przeprowadzać regularne kontrole, mające na celu sprawdzenie czy energia nie jest marnowana np. czy komputery są wyłączone, czy drzwi do pomieszczeń są zamknięte, czy pomieszczenia są nie są przegrzewane lub chłodzone, czy klimatyzacja działa prawidłowo. Zaleca się także zainstalowanie lamp energooszczędnych oraz wykorzystanie naturalnego oświetlenia wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Tylko w ten prosty sposób można znacznie obniżyć rachunki za energię w firmie.

Warto też organizować regularne szkolenia pracowników, uświadamiające im sens walki o poprawę efektywności energetycznej.

  1. Podsumowanie

Kondycja finansowa polskich firm transportowych jest niestabilna. Wpływ na to mają stale wzrastające koszty prowadzenia działalności oraz liczne bariery administracyjne. Branża nie może liczyć na wsparcie i pomoc z zewnątrz, dlatego też przewoźnicy sami muszą szukać najlepszych rozwiązań na obniżenie wydatków.

Jak udowadnia raport „Efektywność Energetyczna w Firmie Transportowej” rozwiązaniem tym może być właśnie oszczędzanie energii na drodze oraz poza nią. Kilka sprawdzonych metod pozwoli na uzyskanie większych zysków, a przy tym umożliwi zmniejszenie emisji CO2. Szkolenia kierowców z zakresu ekologicznej jazdy, poprawa aerodynamiki pojazdów, stosowanie alternatywnych paliw, wybór właściwych środków smarnych oraz racjonalne korzystanie z energii w firmie to tylko niektóre ze sposobów.

Informacja za: www.mobil.pl, www.truck-van.pl, www.40ton.net, www.truckfocus.pl, www.corporate.exxonmobil.com, www.ec.europa.eu