Będzie więcej fotoradarów na drogach gminnych

5/5 - (1 vote)

GITD ma w planach modernizację starych i ustawienie nowych urządzenia do pomiaru prędkości

  1. Rozszerzenie kontroli na drogi niższych kategorii
  2. Skuteczniejsze pomiary
  3. Podsumowanie

więcej radarów gminnych

Główny Inspektorat Transportu Drogowego chce zmodernizować dotychczasową sieć przestarzałych fotoradarów funkcjonujących przy polskich drogach oraz zainstalować 600 nowych urządzeń; z uwzględnieniem dróg niższych kategorii. Inspekcyjne fotoradary ustawiane będą jak do tej pory w miejscach, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków i kolizji. Ich ewentualny zakup planowany jest w perspektywie 6 lat z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Kierowcy mogą liczyć się zatem ze zwiększeniem liczby mandatów oraz brakiem możliwości ich podważenia.

  1. Rozszerzenie kontroli na drogi niższych kategorii

Na fotoradarowej mapie Polski może pojawić się 600 nowych urządzeń do pomiaru prędkości pojazdów. Oprócz tego zapowiedziano także wymianę starych urządzeń. Instalację oraz wymianę fotoradarów planuje Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD).

Obecnie na drogach pracuje ponad 400 stacjonarnych fotoradarów, 30 odcinkowych pomiarów prędkości oraz tyle samo zestawów do rejestracji przejazdu na czerwonym świetle. Inspektorat chce przede wszystkim zwiększyć potencjał dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych. To właśnie tam ma zostać rozszerzona kontrola drogowa, która jest niejako wynikiem oczekiwań społeczności lokalnych. W wielu miejscach na drogach niższych kategorii dochodzi bowiem do wypadków drogowych. Zainstalowanie fotoradarów pozwoli mieszkańcom miasteczek i wsi czuć się bezpieczniej. Inspektorat zapewnia, że fotoradary będą instalowane tylko w punktach newralgicznych oraz będą działały w sposób jawny i transparentny (będą poprzedzone znakiem informacyjnym D-51).

Wartość tego zadania opiewa na kwotę ponad 160 mln PLN. GITD liczy na pozyskanie pieniędzy z Unii Europejskiej. Jednak zakup sprzętu nie jest jeszcze ostatecznie przesądzony i zależy od wielu czynników. Pierwsze urządzenia mogą pojawić się dopiero za kilka lat.

  1. Skuteczniejsze pomiary

Jednak to nie koniec zmian. Urządzenia zarządzane przez GITD mają być także bardziej dokładne i skuteczne. Ministerstwo Rozwoju i Finansów pracuje nad projektem rozporządzenia dotyczącym miarodajnych urządzeń pomiarowych. Obecnie niektóre fotoradary nie powalają na dokładność pomiarów oraz możliwość wskazania konkretnego pojazdu przekraczającego prędkość, są także podatne na zakłócenia. Jeśli projekt wejdzie w życie atesty otrzymywać będą tylko te urządzenia, które będą wyposażone w zegar czasu rzeczywistego i wyraźnie wskażą pojazd dopuszczający się naruszeń. W ten sposób kierowcom trudniej będzie uniknąć mandatu.

  1. Podsumowanie

W perspektywie do 2023 r. na polskich drogach ma funkcjonować w sumie 1000 fotoradarów, które zadbają o nasze bezpieczeństwo. Ze zwiększeniem ich liczby ma iść także zwiększenie jakości i dokładności pomiarów. Czy to jednak ucieszy polskich kierowców?

Informacja za: www.canard.gitd.gov.pl, www.rynekinfrastruktury.pl, www.moto.onet.pl