Kiedy zmienić opony na zimowe i dlaczego warto to zrobić?

Rate this post

Polscy kierowcy z roku na rok mają coraz większą świadomość tego, kiedy należy zmienić opony z letnich na zimowe. Nie mamy jednak powodów do dumy, gdyż z przeprowadzonych badań wynika, że aż ¾ zmotoryzowanych nie robi tego we właściwym czasie. A trzeba zdawać sobie sprawę, że zbyt późna wymiana opon obniża bezpieczeństwo i stanowi zagrożenie dla kierowców, pasażerów oraz innych uczestników ruchu.

Kiedy zatem jest właściwa pora na założenie zimówek i dlaczego opony letnie nie nadają się do jazdy w zmiennej jesienno-zimowej aurze?

zmiana-opon

Zasada 7 stopni

Warsztaty samochodowe, autoserwisy i serwisy wulkanizacyjne przeżywają największe oblężenie związane z wymianą opon na przełomie października i listopada. Ale można powiedzieć, że ruch w interesie trwa do końca roku. Gros kierowców twierdzi bowiem, że opony należy wymienić gdy spadnie pierwszy śnieg. Najwięcej osób uzależnia wymianę opon od konkretnego miesiąca. Jedni skłaniają się ku październikowi, inni ku listopadowi, jeszcze inni wskazują grudzień. Jest to duży błąd, gdyż eksperci zgodnie powtarzają, że opony należy zmienić na zimowe, kiedy temperatura powietrza w ciągu dnia spada poniżej 7 stopni Celsjusza. To wówczas w nocy można spodziewać się spadków temperatury poniżej 0 stopni, przygruntowych przymrozków a nawet pierwszych opadów śniegu. W Polsce dzieje się to już zazwyczaj na początku października i trwa do końca marca.

Nie wykluczone oczywiście, że złota polska jesień będzie trwała dużej. Coraz trudniej jest przewidzieć kiedy nadejdą chłodne dni. Kierowcy obawiają się zatem, że zbyt szybka zmiana opon na zimowe skróci ich żywotność. Jest w tym oczywiście sporo racji, ale warunki pogodowe w naszym kraju jesienią zmieniają się bardzo szybko i różnice w zużyciu będą w tym przypadku naprawdę minimalne.

Różnice między oponą letnią i zimową

Należy zdawać sobie sprawę z tego, że w niskich temperaturach guma używana do produkcji opon letnich twardnieje i przestaje przyklejać się do jezdni (opona ślizga się na asfalcie). Skuteczność opony letniej w zróżnicowanych warunkach zimowych jest mniejsza w porównaniu do opony zimowej. Jazda na oblodzonej, czy ośnieżonej drodze na oponach letnich może poskutkować dłuższą drogą hamowania nawet o 30%. Guma używana do produkcji opon zimowych jest natomiast miękka i elastyczna, a jej struktura jest porowata. Tym samym opona zimowa staje się odporna na twardnienie i pozwala na zachowanie lepszej przyczepności zarówno na suchej, mokrej, czy oblodzonej nawierzchni. Dodatkowo specjalna rzeźba bieżnika oraz lamelki pozwalają na odprowadzanie wody i błota pośniegowego oraz wpływają na lepsze sterowanie pojazdem w trudnych warunkach atmosferycznych.

Świadomość Polaków

Z najnowszego badania TNS Polska przeprowadzonego dla Michelin w ramach kampanii „Ciśnienie pod kontrolą” wynika, że ¼ kierowców wie kiedy należy wymienić opony i wskazuje tu zasadę 7 stopni. Świadomość Polaków rośnie w tym temacie rokrocznie o kilka procent. Niestety pozostali kierowcy wymianę opon na zimówki uzależniają od konkretnego miesiąca a niektórzy w ogóle nie zwracają uwagi na warunki atmosferyczne. Są i tacy, którzy opon po prostu nie wymieniają (w Polsce nie ma takiego obowiązku); na szczęście ich odsetek jest jednak znikomy. Co prawda jakiś czas temu pojawił się projekt ustawy, zakładający aby nakaz wymiany ogumienia obowiązywał od 1 listopada, ale póki co pomysłu nie wdrożono w życie.

Podsumowując

Opony z letnich na zimowe należy zmienić zawsze wtedy, gdy jesienne dni stają się krótkie, chłodne i deszczowe a więc w zależności od pogody i temperatury – zalecane jest to w okolicy 15 października, choć nie jest to sztywna data. Opony letnie w temperaturze poniżej 7 stopni tracą swoje właściwości trakcyjne więc jazda w takich warunkach może być niebezpieczna i prowadzić do wypadku. Opony zimowe w odróżnieniu od letnich stworzone są ze specjalnej mieszanki gumowej, która dobrze radzi sobie na oblodzonej jezdni, podczas gołoledzi czy opadów śniegu. Zimowe ogumienie zagwarantuje nam zatem bezpieczeństwo i większą kontrolę nad autem. W chłodnych miesiącach zimówki sprawdzą się także lepiej od opon letnich na suchym asfalcie. Ze zmianą opon naprawdę nie ma co zwlekać, gdyż letnie nie są dopasowane do jesienno-zimowych warunków i do jazdy zimą po prostu się nie nadają.