Ecojazda naprawdę się opłaca

3/5 - (1 vote)

Umiejętna jazda samochodem pozwala sporo zaoszczędzić. Przeciętny kierowca stosując zasady ecodrivingu jest w stanie obniżyć zużycie paliwa od 5% do nawet 25% oraz wydłużyć żywotność opon, tarcz i klocków hamulcowych o co najmniej 50%. Ale oszczędna jazda samochodem poprawia również bezpieczeństwo drogowe (badania wskazują nawet na 30 – 40% ograniczenie ryzyka wypadków).

W branży transportowej coraz częściej kładzie się nacisk na wdrożenia tej techniki we flocie firmowej bowiem ekojazda pozwala na znaczną redukcję kosztów prowadzenia firmy – nawet o 10 tyś zł rocznie w transporcie międzynarodowym. Jakie nawyki dają największe oszczędności i dlaczego jeszcze warto wysłać swoich kierowców na kurs doskonalenia jazdy?

ekojazda

Oszczędnej, bezpieczniej, ekologicznie

Technika ecojazdy wywodzi się ze Skandynawii. Na początku lat 90-tych Szwajcarzy opracowali zasady jazdy zarówno ekonomicznej jak również ekologicznej i zaczęli je propagować wśród kierowców. Również w latach 90 w Finlandii sformułowano nowe zasady ekojazdy i nadano im nazwę Ecodriving. Kilka lat później szkolenia z ekojazdy wprowadzono w Norwegii. Z upływem czasu kolejne kraje upowszechniały u siebie techniki jazdy eco. W Polsce stosunkowo od niedawna mówi się o zaletach tego typu prowadzenia pojazdów, jednak jest on coraz bardziej popularny i pożądany.

Ecodriving to inaczej płynna, świadoma i bezpieczna jazda samochodem, która niesie ze sobą znaczne oszczędności paliwa i wpływa na zmniejszenie szkodliwych substancji przedostających się do atmosfery. Opiera się ona przede wszystkim na umiejętności przewidywania sytuacji na drodze, utrzymywaniu stałej prędkość na jak najdłuższych odcinkach (jeśli pozwalają na to względy bezpieczeństwa), jeździe na jak najwyższym biegu podczas jazdy z równomierną prędkością, hamowaniu silnikiem (w sprzyjających warunkach), używaniu ¾ zakresu pedału gazu przy ruszaniu oraz dynamicznym przyspieszaniu. Do tego dochodzi jeszcze stała kontrola ciśnienia w oponach, regularne serwisowanie pojazdu, ograniczenie korzystania z klimatyzacji, wyłączanie silnika podczas postoju trwającego dłużej niż minutę i nierozgrzewanie silnika przed jazdą.

Szkolenia z ecodrivingu dla firm transportowych

Mimo istotnych zalet płynących z ecodrivingu polscy kierowcy wciąż mają niestety trudną do pokonania barierę mentalną i nie za bardzo chcą uczyć się określonych zachowań za kierownicą. Aby przekonać ich do zmiany nawyków warto zaznaczyć, że ecokierowca jest lepiej postrzegany na rynku pracy.

W Polsce sukcesywnie powstają profesjonalne szkoły jazdy, w których trenerzy (zawodowi kierowcy z wieloletnim doświadczeniem w transporcie) uczą jak prowadzić samochód w stylu eco. Szczególnie firmy z dużą flotą samochodową powinny kierować swoich pracowników na szkolenia z tego zakresu. Umiejętność ecojazdy wpływa bowiem nie tylko na zmniejszenie zużycia paliwa, ale także na poprawę stylu jazdy kierowców oraz skrócenie czasu przejazdu (wbrew pozorom ekojazda nie oznacza wcale powolnego stylu prowadzenia samochodu).

Szkolenia z ecodrivingu odbywają się przy wykorzystaniu mobilnego symulatora jazdy lub w warunkach rzeczywistych na samochodach szkoły lub klienta. Podmioty szkolące dostosowują program do indywidualnych potrzeb, wielkości i rodzaju floty oraz charakteru usług transportowych oferowanych przez daną firmę. Inwestycja firmy w przeszkolenie swojej kadry zwraca się zwykle w kilka miesięcy. Podczas kursu trenerzy przekazują szczegółową wiedzę na temat techniki ekojazdy oraz sposobów jej stosowania w rzeczywistych sytuacjach drogowych.

Kurs składa się z zajęć praktycznych, w trakcie których odbywa się przejazd po ustalonej trasie wraz z instruktorem, który obserwuje technikę jazdy kierowcy. Następnie podczas zajęć teoretycznych omawiane są błędy, które popełnili kierowcy (instruktor wskazuje prawidłowe zachowania oraz przedstawia zagadnienia, mające wpływ na ekonomiczną jazdę). W ostatniej części praktycznej następuje ponowny przejazd, w trakcie którego kierowca wykorzystuje zdobytą wiedzę, a instruktor na bieżąco wskazuje i omawia pomyłki. Po ukończonym kursie kierowca otrzymuje zaświadczenie a przewoźnik raport wyników dotyczący danego pracownika. Dodatkowo niektóre podmioty szkolące po kursie oferują także monitoring i szkolenia w przedsiębiorstwie.

Podsumowując

Współczesny transport wymaga doświadczenia i zaangażowania kierowców. Na szczęście nowoczesne sposoby użytkowania samochodów są w zasięgu ręki. Ecojazda – bo o niej mowa – to nowa kultura jazdy pozwalająca na optymalne wykorzystanie nowych rozwiązań technologicznych. Ma ona naprawdę sporo zalet. Przede wszystkim zmniejsza poziom zużycia paliwa oraz koszty eksploatacji pojazdu, znacznie poprawia bezpieczeństwo i komfort na drogach oraz ma niebagatelny wpływ na środowisko naturalne. Zważywszy na fakt, że transport jest odpowiedzialny za ok. 20 – 25% światowej emisji dwutlenku węgla, ecojazda jest doskonałym sposobem na redukcję emisji gazów cieplarnianych; w konsekwencji chronimy środowisko i swoje zdrowie.

Unia Europejska dąży do tego by w przyszłości każda osoba zdająca egzamin praktyczny na prawo jazdy wykazywała się umiejętnościami w zakresie ecodrivingu. W Polsce ten obowiązek funkcjonuje od 1 stycznia 2015 r., kiedy to weszły w życie nowe zasady zdawania egzaminów.

Informacja za: www.cargo.edu.pl, www.ecodrivingacademy.com, www.ecodriver.pl, www.ecodrive.org