Usługa zarządzania oponami, warto?

4/5 - (1 vote)

opony

Dlaczego warto skorzystać z usług zarządzania oponami?

Awaria opony to jedna z najczęstszych przyczyn wymuszonego postoju pojazdu ciężarowego. W przypadku firm transportowych straty z tego tytułu mogą sięgać nawet połowy przychodów (koszty stałe i utrata zarobku). Warto zatem zapewnić sobie profesjonalne usługi zarządzania oponami, które choć nie należą do najtańszych, mogą w perspektywie czasu przynieść wymierne korzyści.

Usługi zarządzania oponami pomogą zmniejszyć koszty eksploatacji opon, zapewnić sprawności i bezpieczeństwo pojazdów oraz zagwarantują szybki serwis całodobowej pomocy technicznej na drodze we wszystkich krajach Europy.

 

Dla kogo oferta serwisów ogumienia?

Z roku na rok przybywa firm oferujących usługi zarządzania powierzonymi parkami ogumienia. Profesjonalne serwisy ogumienia to oferta zarówno dla dużych flot, jak i małych przewoźników. Służą one fachową pomocą na terenie całej Europy. O klientów w tym zakresie dbają przede wszystkim liderzy na rynku wśród producentów opon, którzy w swoim port folio maja także usługi zarządzania ogumieniem w firmach transportowych. Jednak umowę można zawrzeć także z firmami sieciowymi, zajmującymi się gospodarowaniem opon oraz serwisami niezależnymi.

Stawki ustalane są indywidualnie, jednak właściciel firmy ponosi koszty jedynie za faktycznie wykonane usługi (nie obowiązują stawki abonamentowe). Klient sam może wybrać formę i zakres świadczonych usług.

 

Wymierne zyski

Oferowane usługi flotowe mogą się różnić w zależności od firmy i lokalizacji. W ofercie znajduje się m.in.: doradztwo dotyczące wyboru optymalnego ogumienia odpowiedniego do typu pojazdu i warunków eksploatacji, zakup nowych opon, montaż ogumienia, kontrola i serwis (sprawdzanie stanu bieżnika, sprawdzanie wartości ciśnienia w oponach, naprawa uszkodzeń), sezonowa inwentaryzacja opon, usuwanie awarii (pomoc drogowa w zakresie ogumienia samochodów i przyczep), zarządzanie karkasami oraz statystyka opon. Wszystko to pozwala znacznie zminimalizować liczbę awarii i przestojów ciężarówek oraz zmniejszyć ogólne koszty funkcjonowania floty, dzięki skutecznym zabiegom utrzymującym opony w dobrym stanie.

Warsztaty w większości działają przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Wielu dostawców świadczy także usługi przez warsztaty mobilne (samochody serwisowe z kompletnym wyposażeniem warsztatowym). Pomoc dociera do pojazdu szybko, niezależnie od tego gdzie się on znajduje. Jeśli naprawa na drodze jest niemożliwa, samochód może zostać odholowywany do specjalistycznej stacji serwisowej.

W ramach systemu wykorzystywane są nowoczesne systemy informatyczne, pozwalające na stały monitoring stanu pojazdów przez Internet (klient widzi informacje o pojeździe na ekranie komputera w ciągu kilku minut od czynności serwisowej czy naprawy) oraz rozliczanie faktur z tytułu wykonanych usług.

 

Podsumowując

Problem z oponami dotyka właściwie każdego przewoźnika. Właściciele flot ,a także mali przewoźnicy nie muszą zostawać z tym problemem sami. Wystarczy skorzystać z usług kompleksowego zarządzania oponami oferowanych przez firmy zewnętrzne. Mogą być one wykonywane zarówno w serwisach stacjonarnych, jak i w miejscu stacjonowania pojazdów (przez serwis mobilny).

Zarządzanie oponami pozwala na maksymalne wykorzystanie potencjału opony, obniżenie zużycia paliwa, optymalizację kosztów, zapewnienie mobilności pojazdów oraz pomoc w sytuacjach awaryjnych. Powierzenie usług zewnętrznym partnerom daje także przewoźnikom możliwość skupienia się na najważniejszych zadaniach w branży transportowej, a więc realizacji zleceń i pozyskiwaniu nowych klientów.