Obowiązkowe oznaczenia dla samochodów ciężarowych w Austrii

4/5 - (1 vote)

austriaPamiętaj o oznaczeniu podczas transportu w Austrii

Wszystkie samochody ciężarowe i ciągniki siodłowe, poruszające się po wybranych terytoriach Austrii, muszą obowiązkowo od 1 stycznia 2015 roku posiadać austriacką plakietkę emisji spalin. Od 1 lipca 2015 roku jej zakres zwiększy się dodatkowo o kolejne odcinki i obejmie jedną z głównych autostrad tego kraju. Dzięki temu będzie można łatwo stwierdzić, czy dany pojazd nie jest objęty zakazem ruchu, wynikającym z rygorystycznych zakazów środowiskowych.

Zakazy środowiskowe a ruch pojazdów w Austrii

Stale narastający ruch samochodów w Austrii oraz zwiększenie zanieczyszczenia powietrza skłoniło władze Republiki do podjęcia decyzji o zakazie jazdy dla najmniej ekologicznych pojazdów w niektórych regionach kraju oraz wprowadzenia plakietek ekologicznych.

W Wiedniu, Burgendlandii oraz w Dolnej Austrii już od dłuższego czasu obowiązuje zakaz ruchu samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych (wszystkich kategorii wagowych) o klasie emisji spalin EURO 0. Od 1 lipca 2014 roku zakaz ten objął także pojazdy o klasie emisji EURO 1, a od 1 stycznia 2016 roku rozciągnięty zostanie również na pojazdy o klasie spalinowej EURO 2.

Z kolei Styria (kraj związkowy w południowej Austrii) wprowadziła zakaz ruchu samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych powyżej 7,5 t o klasie EURO 0,1 i 2 od 1 stycznia 2014 roku.

Od 1 lipca 2015 roku zakaz będzie obowiązywał również na odcinku autostrady A1 (pomiędzy Enns-Steyr i węzłem Haid w Górnej Austrii) i obejmie samochody o klasie EURO 0 i 1, a kilka miesięcy później także samochody o klasie EURO 2.

 

Obowiązkowe kolorowe plakietki

W tej chwili wszystkie pojazdy ciężarowe (także zagraniczne), które poruszają się po Wiedniu, Dolnej Austrii (okręg Bruck an der Leitha, Gänserndorf, Korneuburg, Mödling,Wien Umgebung)

i niektórych regionach Styrii muszą obowiązkowo posiadać kolorową plakietkę emisji spalin (Abgasplakette). Przyklejana jest ona na wewnętrznej stronie przedniej szyby pojazdu. W związku z planowanym wprowadzeniem w lipcu tego roku przepisów środowiskowych na odcinku autostrady A1, również i tam pojawi się nakaz odpowiedniego oznaczenia samochodów.

Plakietkę można kupić na stacjach serwisowych upoważnionych do jej wydawania, w punktach automobilklubu ARBÖ i Austriackiego Związku Motorowego ÖAMTC. Koszt plakietki to 2,50 euro + koszty kontroli w warsztacie samochodowym. W przypadku pojazdów do 3,5 tony punkt wydający plakietkę musi sam nakleić ją na pojazd. W przypadku pojazdów ciężarowych powyżej 3,5 ton plakietki wydawane są do samodzielnego naklejenia. W Polsce w zakupie plakietek pośredniczy Biuro Turystyki PZM Travel, które otrzymaną od klienta dokumentację odsyła do Wiednia, gdzie weryfikowane są wnioski. Koszt plakietki to 142 PLN.

Plakietka emisji spalin odnosi się do numeru identyfikacyjnego pojazdu, co oznacza że zachowuje ona ważność także w przypadku zmiany tablic rejestracyjnych.

Plakietki mają różne kolory i odpowiadają poszczególnym klasom emisji spalin:

  • plakietka czerwona – EURO 2
  • plakietka żółta – EURO 3
  • plakietka zielona – EURO 4
  • plakietka jasnoniebieska – EURO 5
  • plakietka fioletowa – EURO 6

W razie konieczności przejazdu przez obszar objęty zakazem bez oznaczenia pojazdu winietą ekologiczną, kierowca musi liczyć się z możliwością otrzymania wysokiego mandatu (od 2180 euro).

Uwaga!!! Plakietki emisji spalin Euro z innych krajów nie są uznawane w Austrii.

 

Podsumowując

Wszystkie samochody ciężarowe poruszające się po Austrii powinny być oznaczone plakietką emisji spalin Euro. Już niedługo bowiem kolejne regiony wprowadzą środowiskowe zakazy jazdy dla najstarszych pojazdów. Wymóg oznaczania pojazdów plakietką emisji spalin Euro dotyczy również najnowszych i najbardziej nowoczesnych samochodów ciężarowych i pojazdów przegubowych we wszystkich kategoriach wagowych. Plakietka jest ważna bezterminowo dla konkretnego pojazdu.