e-Booking Truck rezerwacja terminu granicznej obsługi wywozowej

3.3/5 - (6 votes)

e-Booking Truck – jak wykorzystać technologię dla oszczędności czasu?

 Dla nowoczesnego przedsiębiorcy, wszystkie rozwiązania technologiczne, które mogą mieć wpływ na oszczędność czasu i właściwą organizację są niczym „wisienka na torcie”.

Z początkiem października ruszył program e-Booking Truck, w ramach którego klienci Służby Celnej wykonujący międzynarodowy transport drogowy mogą rezerwować terminy granicznej obsługi wywozowej. Pierwszy etap pilotażowego programu został uruchomiony w Grzechotkach (granica polsko-rosyjska) i Koroszczynie (granica polsko-białoruska).

Nowa usługa Służby Celnej to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie przewoźników w celu zwiększenia efektywności pracy. System stworzono w oparciu o badania środowiska transportowego przeprowadzone przez Instytut Logistyki i Magazynowania.

 giełda ładunków 

Główne założenia e-Booking Truck:

  1. zoptymalizowanie czasu przeznaczonego na dojazd i odprawę graniczną
  2. oszczędności czasu i łatwiejsze planowanie przewozów dzięki możliwości wcześniejszego ustalenia daty i godziny obsługi granicznej
  3. zmniejszenie kolejek ciężarówek oczekujących na wyjazd z Polski

 

Obecnie przewoźnicy mogą:

  1. zarejestrować się przez stronę e-booking.gov.pl (istnieje możliwość rezerwacji jednorazowej)
  2. rezerwować dopasowany do potrzeb termin odprawy (samodzielnie lub przy wsparciu agenta celnego czy spedytora)
  3. otrzymać potwierdzenie rezerwacji terminu na własny adres e-mail
  4. dotrzeć do strefy oczekiwania na przejściu, np. na godzinę przed odprawą
  5. zostać odprawieni o zarezerwowanej wcześniej godzinie

 

Kolejna instytucja wkroczyła na nowy etap. Dzięki wprowadzeniu Platformy Usług Elektronicznych Służby Celnej (PUESC), przewoźnicy zaoszczędzą czas, a także pieniądze. System ten pozwala na przewidywalność odpraw oraz zwiększa przepustowość na wschodnich granicach UE.

 

Utworzenie konta na PUESC

  1. pełen dostęp: po zalogowaniu, należy skorzystać z usługi e-Klient SC (zarejestrować dane personalne, dane podmiotu oraz ustanowić reprezentację)
  2. ograniczony dostęp: klient, który w ramach usługi e-Klient SC wykona rejestrację uproszczoną (bez podania nazwy podmiotu gospodarczego i ustanowienia reprezentacji) ma tylko możliwość przeglądu i edycji wykonanych przez siebie rezerwacji

Przedstawiciele branży transportowej chętnie korzystają z narzędzi ułatwiających codzienną pracę. Najbardziej zorganizowany kierowca nie jest w stanie zaoszczędzić czasu bez urządzeń, które mogą to ułatwić. Czy usługa e-Booking Truck przekona wszystkich? Czas pokaże, a Służba Celna miała dobry pomysł… w biznesie jaki i w życiu warto być jednostką odważną. Pełne informacje związane z systemem eBooking TRUCK są dostępne na:

www.e-booking.gov.pl.   https://puesc.gov.pl/web/puesc/ebt