Zasady wynajmu pojazdu, a katalog uszkodzeń!

Rate this post

Katalog uszkodzeń może uchronić Cię przed przykrymi niespodziankami finansowymi.

katalog uszkodzeń

Posiadasz przedsiębiorstwo transportowe, biznes dobrze się kręci, wszystkie pojazdy są wykorzystane, wszystkie w trasie. I z dnia na dzień dostajesz zlecenie. Zlecenie, z którego grzechem byłoby zrezygnować. Nie masz jednak wolnej floty, a zakup nowych aut też nie jest taką prostą sprawą. Często łatwiejszym i szybszym rozwiązaniem jest wynajem odpowiedniego pojazdu lub wzięcie go w leasing. Jak wynika z raportu Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów, coraz więcej firm preferuje właśnie tego typu rozwiązanie.

 

Podpisując umowę wynajmu

Zawierając umowę najmu pojazdu, dobrze ją przeczytaj i nie podpisuj, jeśli są w niej niejasne lub dwuznaczne punkty i przede wszystkim jeśli nie określa ona jasno, które z uszkodzeń uważane są za powstałe w wyniku normalnego użytkowania pojazdu. Brak jasnych reguł w tym temacie może spowodować, że po skończonym okresie najmu, firma wypożyczająca nam pojazd, może chcieć niesłusznie obciążyć nas kosztami różnych napraw. Dlatego oprócz umowy najmu warto upomnieć się o jeszcze jeden dokument – Katalog Uszkodzeń.

 

Katalog Uszkodzeń

Katalog Uszkodzeń to dokument stworzony przez Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP). Pomaga on uregulować wszystkie kwestie dotyczące właśnie uszkodzeń pojazdu. Zawiera zdjęcia, a także klasyfikację wszystkich możliwych szkód, różnego rodzaju otarć, wgnieceń, pęknięć, itp., które mogą powstać w wyniku użytkowania pojazdu. Jasno określa, które z nich są efektem jego naturalnej eksploatacji i są akceptowalne, a które nie. Katalog dokładnie definiuje również sposób naliczania kosztów za powstałe szkody, dlatego w sytuacji, gdy faktycznie szkoda powstanie z naszej winy i niezbędna będzie naprawa pojazdu, np. wymiana pękniętej szyby, możemy być pewni, że zostaniemy obciążeni tylko rzeczywistymi kosztami naprawy.

 

Samochody dostawcze http://pzwlp.pl/pliki_do_pobrania_na_www/publikacje/PZWLP_Przewodnik_Zwrotu_Samochodow_Dostawczych.pdf

Samochody osobowe http://pzwlp.pl/pliki_do_pobrania_na_www/publikacje/PZWLP_Przewodnik_Zwrotu_Pojazdow_2011.pdf

 

Źródło „Zarządzający Transportem” Nr 18.