Umowy w transporcie

Rate this post

znakPrzede wszystkim ostrożność w transporcie

Zanim podpiszesz umowę sprawdź ewidencję działalności gospodarczej i KRS, portale branżowe oraz giełdy wierzytelności. Co ciekawe profesjonalnym wywiadowniom gospodarczym można zlecić wykonanie raportu na temat zwyczajów płatniczych potencjalnego kontrahenta. Zadbaj też o odpowiednią umowę. Zawrzyj w niej zapis o możliwości odstąpienia od umowy w przypadku braku płatności z zastrzeżeniem obowiązku zapłaty za zrealizowana usługę.

Windykacja: samemu czy przez firmę

Jeśli masz problem z kontrahentem, możesz windykować sam. Jednak najpierw przeanalizuj czy będzie to dla Ciebie opłacalne. Będziesz musiał oddelegować kogoś do zadań windykacyjnych i liczyć na jego wiedzę. Wlicz również koszty wyjazdów.

Jeśli zdecydujesz się na firmę windykacyjną wybierz taką, która robi coś więcej niż wysyłanie kolejnych wezwań do zapłaty. Ważny jest szeroki zakres usług: od działań zapobiegawczych, przez działania typowo windykacyjne związane z powierniczymi przelewami wierzytelności, po usługi faktoringu.

Usługi dodatkowe

Coraz więcej firm windykacyjnych jest źródłem niedrogiego finansowania. Udzielają pożyczek lub windykują z opcją zaliczki. Ostatnio mocno na popularności zyskuje faktoring dla transportu. Faktoring to ściąganie należności w imieniu przedsiębiorcy przez zewnętrzną instytucję. Kiedy firma A jest winna firmie B pieniądze, firma C ściąga należność od firmy A, w imieniu firmy B. W tej transakcji firma C jest pośrednikiem i bierze na siebie ryzyko związane ze ściągnięciem należności.