Dobre opony to bezpieczna jazda

Rate this post

kolo-lancuchyJak przygotować dobrze opony do trasy i na co zwracać uwagę przy zakupie używanych?

Jedziesz w trasę? Pamiętaj nie tylko o sprawdzeniu płynów, świateł, ale również o oponach. One również są bardzo ważnym elementem składającym się na bezpieczeństwo.

 

GŁĘBOKOŚĆ BIEŻNIKA

Sprawdzasz przed ruszeniem w trasę wskaźnik zużycia bieżnika opony (TWI). Bardzo dobrze. Przecież dobre opony i dobry bieżnik to mniejsze zużycie paliwa. Zgodnie z prawe musisz zmienić lub bieżnikować opony, gdy TWI wynosi  1,6mm i mniej. Jednak dla bezpieczeństwa fachowcy polecają robić to, gdy TWI wynosi  2mm dla opon letnich i 4mm dla opon zimowych.

 

CIŚNIENIE OPON

Przed ruszeniem w trasę sprawdzasz również ciśnienie w oponach? Świetnie, przecież zbyt niskie ciśnienie to większe spalanie. Znajdź zalecenia dla Twojego pojazdu oraz w tabelach ciśnień producentów opon.

JEDNA OŚ =  IDENTYCZNA RZEŹBA BIEŻNIKA

Od rzeźby bieżnika zależy przyczepność Twojego pojazdu do podłoża. Zakładając, że założysz na jednej osi opony o różnym bieżniku, a więc o różnej przyczepności, spowoduje to, że jedno koło będzie hamować w innym tempie niż drugie. A od tego to już tylko krótka droga do poślizgu.

 

BIEŻNIK MUSI ZUŻYWAĆ SIĘ RÓWNOMIERNIE

Pamiętaj! Jeżeli bieżnik nie zużywa się równomiernie, to znaczy, że wystąpiły nieprawidłowości dotyczące ciśnienia, zawieszenia amortyzatorów, układu kierowniczego …

BEZPIECZEŃSTWO = STOSOWANIE  OPON ZGODNIE Z ZALECENIAMI PRODUCENTA

Zakładasz opony przeznaczone do wyższych prędkości lub większego obciążenia. OK. Ale pamiętaj, by nigdy nie  stosować parametrów niższych od zalecanych. Opona wtedy dużo szybciej się zużywa, może też po postu wybuchnąć.

 

DOBIERAJ OPONY DO TRASY

Opony autostradowe, terenowe, uniwersalne? Wybierz z głową. Zmniejszysz zużycie paliwa i wydłużysz czas użytkowania opon.