Kamerka w aucie

Rate this post

rejestrator samochodowy-odpowiedzialnosc

Rejestrator samochodowy, czyli kamerka w aucie- odpowiedzialność i zezwolenie?

„Dziennik Gazeta Prawna” przypomniał ostatnio wszystkim posiadaczom kamerek w pojazdach, że choć samo nagrywanie przebiegu trasy, nie wymaga wypełnienia obowiązków wynikających z ustawy o ochronie danych osobowych, to jednak wykorzystanie nagrania w sądzie – już tak.

Podczas nagrywania innych uczestników ruchu nagrywamy rejestracje pojazdów, twarze przechodniów itd. A skoro monitoring wizyjny nie został do tej pory określony w odrębnej regulacji, musimy stosować się do przepisów ustawy o danych osobowych. Zgodnie z nią, jeśli nie przetwarzamy danych wyłącznie w celach osobistych lub domowych, musimy zgłosić zbiór danych osobowych do rejestracji Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (GIODO). Przepis bzdurny i zbędny, jednak jak najbardziej istniejący, dlatego warto być świadomym jego istnienia.

Co prawda, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w grudniu ubiegłego roku przedstawiło założenia specustawy, która być może ureguluje monitoring wizyjny. Jednak prace nad nią są nadal w powijakach.