Prawo jazdy a 24 punkty

Rate this post

Część przepisów nowej ustawy o kierujących pojazdami wejdzie w życie dopiero w styczniu 2016 roku. MSW dostaje ten czas na zmodernizowanie systemu PESEL i CEPiK. Które przepisy nie zaczną obowiązywać 19 stycznia 2013r.? Między innymi te dotyczące utraty prawa jazdy po przekroczeniu 24 punktów karnych. Kierowcom nadal będą odbierane dokumenty. Przypomnijmy, że według nowej ustawy kierowca osiągający próg 24 punktów, ma nie tracić prawa jazdy, lecz będzie zmuszony do odbycia, w ciągu miesiąca od otrzymania skierowania, kursu reedukacyjnego i badania psychologicznego. Powodem przełożenia zmian jest niedostosowanie baz danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, które mogłyby nie wytrzymać napływu tak dużej ilości informacji.

Kolejnymi zmianami, które wejdą w życie w dopiero 2016 roku są m.in.:
– obowiązek odbycia pomiędzy 4. i 8. miesiącem od uzyskania prawa jazdy kursu dokształcającego,
– obowiązek kierowania przez pierwsze 8 miesięcy wyłącznie pojazdem oznakowanym okrągłą nalepką z zielonym symbolem liścia klonowego,
– odbycie kursu reedukacyjnego dla osób, które w okresie próbnym popełniły dwa wykroczenia,
-obowiązek odbycia m.in. przez: żołnierzy, policjantów, strażaków, pograniczników i funkcjonariuszy BOR, obowiązkowego kursu kierowania pojazdem uprzywilejowanym.

W mocy utrzymane zostały natomiast zmiany dotyczące egzaminów na prawo jazdy. Szczególnie obejmą one część teoretyczną, która stanie się trudniejsza. Będzie wymagała od zdających skrupulatnego przygotowania i szybkości reakcji.