Jak działa viaTOLL?

Rate this post

Aby ViaTOLL mógł działać niezbędne są 2 rzeczy: urządzenie pokładowe viaBOX zainstalowane w pojeździe oraz anteny rozmieszczone przy płatnych drogach. System wykorzystuje technologię łączności DSRC (dedicated short-range communication). Za jego pomocą opłaty naliczane są nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach, na przykład w Austrii, Czechach, czy na Słowacji.

Na technologię DSRC składają się dwa współpracujące urządzenia: transpondery –  czyli urządzenia OBU (on board unit) oraz czujniki rejestrujące fale (na bramkach lub słupkach). Kiedy pojazd zbliża się do punktu poboru opłat urządzenia komunikują się. Transponder wysyła do czujnika informacje.

Urządzenia ułatwiają również wjazdy na płatne autostrady, ponieważ dzięki przekazanemu sygnałowi bramki otwierają się automatycznie. Skraca to znacznie czas wjazdu na autostradę.

System viaTOLL jest obowiązkowy dla wszystkich autobusów oraz pojazdów powyżej 3,5t DMC. Przychody przekazywane są do Krajowego Funduszu Drogowego. Wspierają dalszą rozbudowę i modernizację dróg.