Usługi transportowe i ekologia

Rate this post

Czy możliwe jest, aby usługi transportowe w przeciągu choćby dekady stały się w znacznym stopniu ekologiczne? Mogłoby się temu przyczynić rozpowszechnienie sprzedaży  hybrydowych ciężarówek. Jednak na razie cena takich pojazdów odstrasza przewoźników, sprawiając że usługi transportowe nie zazielenią jeszcze przez jakiś czas. Mimo to coraz więcej firm decyduje się testowanie hybryd, które zużywają o 30 proc. mniej paliwa niż tradycyjne auta ciężarowe. Są ponadto cichsze. Wciąż jednak są również o 30 proc. droższe.
Hybrydy najlepiej sprawdzają się na obszarach miejskich. W warunkach wymagających  częstych postojów, zatrzymywania się i wciąż ponownego uruchamiania. Dalekobieżne usługi transportowe zatem będą najprawdopodobniej w najbliższej przyszłości wolne od rozwiązań hybrydowych. W opinii ekspertów jednak usługi transportowe zasilane hybrydowo mogą stać się w Polsce popularne kiedy rząd zacznie wspierać ekologiczne źródła energii. Konieczne jest do tego skorzystanie ze sprawdzonych wzorców zachodnioeuropejskich.
Największe firmy produkujące pojazdy ciężarowe, inwestujące w rozwój technologii hybrydowej stosowanej w takich pojazdach, w ogóle się nie zniechęcają. Po pierwsze popyt na ciężarowe hybrydy w krajach Zachodniej Europy jest nieporównanie większy niż w Polsce. Po drugie natomiast niemal wszyscy uczestnicy rynku transportowego są przekonani, że rozwiązania ekologiczne staną w nieodległej przyszłości ogólnoeuropejskim standardem przewozowym.