Pijany kierowca, a ubezpieczenie OC

Rate this post

Pijani kierowcy są plagą na polskich drogach. Policja i służby drogowe starają się walczyć z tym zjawiskiem wszelkimi możliwymi sposobami. Jednakże, nawet wysokie mandaty, wyroki sądowe i odebranie na kilka lat prawa jazdy za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu, nie odstraszają innych kierowców przed jazdą na tzw. podwójnym gazie.
Co ciekawe, ubezpieczenie OC wykupione dla pojazdu nie będzie funkcjonowało w momencie, kiedy sprawca wypadku będzie pijany. Żadne inne, dobrowolne ubezpieczenie nie będzie w takiej sytuacji chroniło sprawcy. Wszystkie szkody, majątkowe i osobowe wywołane przez pijanego kierowcę na drodze będą pokrywane z jego własnej kieszeni.
Czasem koszty będą bardzo wysokie, gdy na przykład pijany kierowca będzie zmuszony wypłacać poszkodowanym dożywotnią rentę. Jeden czyn, lekkomyślne prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu, może spowodować, że jego konsekwencje będą ponoszone przez kierowcę do końca życia.
Wszystko to jest wywołane wyłączeniem ochrony ubezpieczeniowej w przypadku, gdy kierowca jedzie samochodem po spożyciu alkoholu lub innych środków odurzających. Gdy zdarzy mu się wypadek, polisa OC nie będzie go chroniła.